‚Demokratyczny’ akt agresji.

Projektowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki od 2007 roku ustawa ACTA dotycząca ochrony wartości intelektualnych weszła w fazę wdrażania na terenie całego świata. Wraz z dwoma dodatkowymi ustawami SOPA / PIPA wzbudziła ogromne kontrowersje.

O ile same USA mogą u siebie wprowadzać dowolne projekty o ile są oczywiście zgodne z ich konstytucją i ustawami, o tyle wymuszanie wprowadzenia ich w szczególności na terenie Europy jest kontrowersyjne.

Duża część krajów starego kontynentu nie obejmuje ochroną dzieł audio i wideo wyemitowanych w radio lub telewizji i nie zabezpieczonych DRM. Wszystkie piosenki transmitowane przez radio jak i filmy nadawane w telewizji mogą być nagrywane i dowolnie rozpowszechniane bez ingerencji w ich treść. Tak jest również w Polsce.

Wprowadzane więc na siłę ACTA stoi w sprzeczności z dotychczasowym prawem. Należało by aktualne prawo zdelegalizować co również jest niezbyt możliwe gdyż nie ma definicji prawnej plików będących kontenerami mediów. Oznacza to że o ile ripowanie DVD i wrzucanie do sieci jest piractwem o tyle dalszy obrót plikiem divx nie podchodzi pod żadną ustawę.

Tak przynajmniej było do tej pory. Chyba że cichaczem gdzieś to przepchali ale było by o tym słychać.

Jak działa ACTA? W skrócie, pan X pracujący dla np. Warner Bros klika sobie po necie i trafia na film Matrix. Telefon / email i bum, strony nie ma. Dodatkowo podpadasz pod karę pierdla.

Mamy już pierwszy przykład który obrazuje jak wylewa się dziecko razem z kąpielą.  19 stycznia zamknięta została strona Megaupload oferująca hosting plików oraz pozostałe serwisy tej firmy. FBI aresztowało 7 osób, grozi im do 50 lat wiezienia. W 72 stronicowym akcie oskarżenia zarzucono im :

 • Spisek w celu wymuszenia
 • Spisek w celu naruszenia praw autorskich
 • Spisek w celu prania pieniędzy
 • Naruszenia praw autorskich przez dystrybucję dzieł chronionych prawem autorskim przygotowanych do komercyjnej dystrybucji w sieci komputerowej oraz wspomagania i nakłaniania do naruszenie praw autorskich
 • Naruszenia praw autorskich przez dystrybucję dzieł chronionych prawem autorskim przy użyciu Mediów elektronicznych oraz wspomagania i nakłaniania do naruszenie praw autorskich

Zdaniem prokuratora Megaupload wygenerował stratę na rzecz „kompani” rzędu 500 mln $, jednocześnie zarabiając na sprzedaży kont premium 175 mln $ i dodatkowo 25 mln $ na reklamach.

Jak niektórzy pamiętają mieliśmy podobną akcję 2 lata temu w temacie sieci Bittorrent. Wtedy się nie udało. Między innymi na skutek protestów legalnych firm które korzystają z protokołu BT do dystrybucji swoich aplikacji.

Ok, MU hostowało pirackie pliki ale który serwis hostingujący tego nie robi? Oprócz tego przecież jest tam mnóstwo plików nie naruszających żadnych praw. OWU każdego serwisu tego typu zawiera klauzulę że za pliki umieszczone na dysku odpowiada uploader i że w przypadku stwierdzenia naruszenia praw autorskich pliki zostaną skasowane.

Jestem za siecią nieanonimową, prace nad tym trwają już od dawna. Na pewno wymiotło by to część agresywnego w swej anonimowości bydła z for internetowych. Ale to, to już nawet nie jest cenzura.

Tylko jak nazwać sytuację gdy demokracja która dla wielu oznacza „wolność” (nie dla mnie, uważam że to syf jakich mało) pozbawia Cię wolności?

Oczywiście jest szansa że kongres zmieni swoje zdanie. Zamknięcie serwisu wywołało natychmiastowy odwet (atak DDoS) ze strony grupy hakerskiej Anonymous. Ofiarą ataku padły m.in. strony amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, FBI, wytwórni Universal Music Group oraz organizacji RIAA i Motion Picture Association of America. Niektórzy z członków kongresu głosujący za ACTA twierdzą że mogą zmienić zdanie na jego temat.

Linki:

Akt oskarżenia

Blog Anonymous

Reklamy

9 thoughts on “‚Demokratyczny’ akt agresji.

 1. właśnie słyszałem przykład absurdalny, gość mówił że taka np. Wikipedia tworzona jest przez wszystkich i ktoś zamieści nielegalne zdjęcie objęte prawami autorskimi i jednocześnie zrobi donoś to przerąbane!

  w takim razie z blogerami może być podobnie przecież jak są blogi gdzie wpisy dyskutantów tworzą tasiemce to autor musiałby chyba na etat kogoś do przeglądania komentarzy zatrudnić, coby jakaś wklejka go nie urządziła na cacy.

  to kiedy zamykasz bloga?

  ale nie bój nic, będziemy nadal zasilani wszelkiej maści przepisami i głupotami, pozostaje się tylko przyzwyczajać

  ta wstążeczka w prawym górnym o cenzurze to twoja czy wordpress`a?

 2. Wstążeczkę włączyłem ja ale to akcja WP. Jest jeszcze całkowita blokada strony.
  Tak mogą załatwiać wszystko bo jakoś wątpię aby ktoś weryfikował zgłoszenia. Może po fakcie ci odpuszczą ale stronkę ciachną. Tak to jest jak serwery DNS stoją w stanach 😦

 3. Arszu myślę że sikiem falistym na to powinniśmy lać. Najwyżej bloga zamkną. Cała sprawa to dęcie w bambus na rzecz dużych dystrybutorów / producentów.

  Mały wykonawca sprzedaje prawa do „dzieła” i ma w dupie czy ktoś używa jego pracy legalnie czy nie. W sumie nawet bardziej mu zależy na szerszym kręgu zainteresowanych a nie na zarobku dystrybutora.

  Duzi artyści z mocą przebicia w umowie warunków o procentach z zysków są znowu za ograniczeniami.

  A najważniejsze jest to że niezależnie z której strony by to próbować gryźć zawsze się kończy na tym że Twoje prawa są chuja warte.

  Dzisiaj posta nie będzie niestety. Mam zwieszkę 🙂

 4. dokładnie, to będzie działać na zasadzie – dajcie mi internautę/blogera a paragraf się znajdzie 😉
  myślę że wystarczy również pretekst do „niewygodnego” pisania aby zostać posądzonym o możliwość popełnienia przestępstwa, opinie w necie są różne ale jak tak trochę poczytałem to doszedłem do wniosku że, wypowiedzi fachowców (prawników) przedstawiają najmroczniejszą stronę ACTA jeśli chodzi o szaraczków.

  Tomek zmień ling Pana Gwiazdowskiego na
  http://blog.gwiazdowski.pl/

  tam o ACTA też ciekawie napisane, no i aktualniejsze wpisy się pojawiają

 5. http://www.internetblackout.org/usa-nie-bedzie-ratyfikowac-acta,0.html

  Można się było tego spodziewać. Osobiście jestem za zrównaniem powierzchni USA przy użyciu atomówek ale wiem że na ich miejsce wlezą następni :/

  Robię popcorn jak serce i rozum w reklamie, tyle że nie na oglądanie TV a na koniec świata 🙂

  Tak sobie będę siedział, pił piwko i zagryzał kukurydzą 😛 A w tle wybuchy atomowe 😀

  P.S. Na pohybel wszelkiej maści „poprawnym” właśnie nagrałem zassany z sieci serial Threshold. Mogłem bo był w TV. I jest ok, szkoda że przerwali po 13 odcinku kręcić 😦

Możliwość komentowania jest wyłączona.