DOM – ławy

Na początek ważna uwaga, jakby nie było wszystkie prace wykonujemy (prawie) zgodnie z projektem:), w nim powinniśmy znaleźć informacje z czego powinno się budować, w jaki sposób wykonywać poszczególne prace, są takie etapy wznoszenia domu przy których nie ma kombinowania i oszczędzania, nasz kierownik budowy z pewnością im się przyjrzy. Opisany tutaj sposób to tylko jedna z wielu możliwości, dużo zależy od rodzaju gruntów, sposobu wykonania poszczególnych prac na który się zdecydowaliśmy, pogody, materiałów ect.

Gdy geodeta wytyczy nam budynek w terenie, pora aby na działce powstała dziura, po prostu trzeba zedrzeć część płaszcza ziemi aby dostać się do miejsca w którym krety i dżdżownice mówią dobranoc.

Jak tego dokonać?

Tu warto wykorzystać niektóre możliwe swoje atuty, wystarczy być producentem dobrej jakości bimbru tudzież wędlin, z tych produktów odpowiednio przygotowany wabik pomoże nam osiągnąć cel. Chociaż jest to sposób archaiczny bywa stosowany.

Kogo nie interesuje zarzucanie wędki i zawracanie sobie głowy rodziną lub znajomymi oraz spłacaniem w przyszłości ewentualnych zobowiązań 🙂 powinien zdecydować się na koparkę. Dobry operator bez problemu poradzi sobie z tak „banalnym” zadaniem. Trzeba pamiętać o tym aby udzielić mu specjalnych instrukcji co do parametrów wykopu,

oraz zdać sobie sprawę z tego że, poprawki łopatą i tak są nieuniknione, gdyż mało które urządzenie jest tak precyzyjne jak szpadel, a odciski mimo wszystko będziemy wspominać z nostalgią:)

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie (dla zaawansowanych inaczej), jego zaletą jest szybkość wykopu a przy tym jeśli nie mamy co zrobić z nadmiarem ziemi, pozbywamy się jej automatycznie niemal poprzez odparowanie –  ta metoda to detonacja. Po ręcznym ociosaniu leju, wytyczymy ścieżki labiryntu pod ławy, które następnie izolujemy i dozbrajamy (nie nie chodzi o kolejne materiały wybuchowe:) tylko o takie stalowe pręty w strzemionach które zalewamy betonem.

Przykład ław fundamentowych w domu jednorodzinnym, usytuowanym na skarpie, częściowo podpiwniczonym.

Jednocześnie autor zastrzega sobie iż w/w sposoby mogą się nie sprawdzić pod względem bezpieczeństwa i skuteczności, za ewentualne szkody nie odpowiada.

Advertisements