Chcesz mieć państwo, płać! Część I.

Podatek od towarów i usług (VAT od ang. – Value Added Tax – podatek od wartości dodanej) – jest podatkiem pośrednim, obciążającym w ostatecznym rachunku konsumenta finalnego.
Z założenia podatek VAT miał być neutralny dla przedsiębiorców. Podatek VAT jest wliczony w cenę towaru lub usługi przez sprzedawcę, który jest opodatkowany podatkiem VAT.
Podatek VAT jest płacony przez przedsiębiorców od uzyskanego obrotu (sprzedaży).

Sześć państw członkowskich UE Podniosło stawki podatku VAT od 1 stycznia.

Standardowa stawka VAT na Łotwie została podniesiona o jeden punkt procentowy do 22%, natomiast obniżona stawka VAT wzrosła z 10% do 12%.

Stawki VAT Wielkiej Brytanii zostały podwyższone z 17,5% do 20%, Polski z 22% do 23%, w Portugalii z 21% do 23%, na Słowacji z 19% do 20%.

Grecja podniosła obniżone stawki VAT z 11% do 13% i z 5,5% do 6,5%.

Szwajcaria podniosła VAT z 7,6% do 8%.

Dania, Węgry i Szwecja mają najwyższe w UE stawki podatku VAT – 25%, w Danii dodatkowo nie ma obniżonych stawek VAT.

Standardowa stawka VAT w Rumunii 24%. W Grecji, Finlandii, Polsce i Portugalii 23%. Na Litwie 21% a w Estonii 20%. Cypr i Luksemburg mająnaj niższej stawki VAT w UE w wysokości 15%.

Tyle przeglądu.

Teoria.

Zlikwidowanie podatku VAT z jednoczesnym ustaleniem CIT na 20% (+1%) nie powinno zachwiać wpływami do kasy państwa przy jednoczesnym odciążeniu finalnego konsumenta. Skoro będę mógł zrobić taniej o wartość VAT’u zakupy to zrobię je większe / lepsze a tym samym producent towarów które nabyłem odprowadzi większy podatek. Dlaczego muszę płacić podatek od zarobków a potem jeszcze jeden podatek od wszystkiego co kupuję? Bogate państwo składa się z bogatych obywateli, a nie z wypchanego skarbca!

Reklamy

2 thoughts on “Chcesz mieć państwo, płać! Część I.

  1. musisz płacić bo, mogło by Ci przyjść do głowy i innym też, że mając więcej kaski niekoniecznie chciałbyś ją wydać w tym kraju i to w ilości zadowalającej jawnego złodzieja czyli państwo. Napisałem złodzieja bo podatki w tej wersji i tej wysokości to jawna legalna grabierz obywatela, czy wiesz ile miesięcy w roku pracujesz na podatki a ile na własny portfel?, i o dziwo wcale państwo nie ma wypchanego skarbca – widać podatki są jeszcze za małe! :d

  2. Jak mogą mieć skarbiec wypchany jak próbują przepuścić 10 razy tyle co mają 😦 Skoro już taki moloch jak USA zapowiedział zamrożenie wydatków na 5 lat, plus zmiany w finansowaniach pewnych ugrupowań (kasa ma popłynąć nie do koncernów naftowych ale na badania nad alternatywnymi źródłami energii) to może nasi włodarze powinni się też zastanowić nad jakimiś programami ratunkowymi nim będzie za późno? Ciekawi mnie tylko ile procent społeczeństwa łyknęło że oni ten VAT kiedyś obniżą :/

Możliwość komentowania jest wyłączona.